Ulgi IP BOX

Wszystkie osoby, które zajmują się prowadzeniem działalności badawczo-rozwojowej od dnia 1 stycznia 2019 roku mogą korzystać z preferencyjnego opodatkowania dochodów uzyskanych poprzez prawo własności intelektualnej. Czym jest i kiedy ma zastosowanie ulga IP BOX?

IP BOX – co należy wiedzieć o uldze?

Ulga IP BOX to preferencyjne opodatkowanie dochodów, które wygenerowane zostały zgodnie z prawem własności intelektualnej. Ulgę wprowadzono z myślą o zwiększeniu efektywności badań naukowych i prac rozwojowych, które docelowo mają prowadzić do pojawienia się na rynku nowych technologii czy nowatorskich rozwiązań. Preferencyjne opodatkowanie wynosi 5% w podatku PIT i CIT. Odliczanie ulgi możliwe jest od 2020 roku.

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że pozyskanie ulgi wiąże się z koniecznością zastosowania ściśle określonych przepisów. To przede wszystkim:

  • prowadzenie działalności badawczo-rozwojowej,
  • pozyskanie kwalifikowanego prawa własności intelektualnej (IP),
  • prowadzenie odrębnej ewidencji zdarzeń gospodarczych (z uwzględnieniem dochodów kwalifikowanych,
  • osiągnięcie progu dochodowego podlegającego opodatkowaniu.

Kto jest uprawniony do skorzystania z ulgi IP BOX?

Ulga IP BOX przeznaczona jest dla jednostek prowadzących działania badawczo-rozwojowe, rozliczających się na podstawie PIT lub CIT. W przypadku PIT ulga przeznaczona jest nie tylko dla jednoosobowych działalności gospodarczych, ale również wspólników spółek oraz przedsiębiorstw pozyskanych w spadku. Nieco inaczej sprawa przedstawia się w przypadku CIT. Tu skorzystać z ulgi, po spełnieniu określonych warunków będą mogły:

  • spółki z siedzibą i zarządem poza Polską
  • podatkowe grypy kapitałowe.
  • spółki komandytowe w organizacji,
  • spółki komandytowo-akcyjne (dotyczy to jedynie tych spółek, których siedziba znajduje się na terenie Polski),
  • osoby prawne.

Obowiązek prowadzenia dokumentacji

Wszystkie jednostki chcące skorzystać z ulgi IP BOX (5%) zgodnie z obowiązującymi przepisami są zobowiązane do prowadzenia dokumentacji, a ściślej rzecz ujmując szczegółowej ewidencji wszystkich zdarzeń gospodarczych związanych z prowadzoną działalnością (nie tylko tych dotyczących samej ulgi). W ewidencji musi zostać zawarta łączna suma uzyskanych w danym okresie przychodów, z uwzględnieniem dochodów i strat. Wszystkie transakcje, jakie będą bezpośrednio powiązane z ulgą, muszą zostać w sposób dokładny i czytelny uwzględnione w arkuszu kalkulacyjnym lub w księgach rachunkowych.

Jeżeli zdarzy się sytuacja, w której w opracowaniu znajduje się więcej niż jeden kwalifikowany IP, wówczas niezbędne jest prowadzenie oddzielnej ewidencji dla każdego projektu.

CENNIK

OFERTA

ROZPOCZNIJMY WSPÓŁPRACĘ